wz
 

 

 

Vnoučata

 Naše vnoučátka je naše budoucnost. Možná, že podobnou větu někdo řekl dávno přede mnou, ale to nevadí. Já to tak prostě vnímám.

Kromě naší princezničky, která má samostatný odkaz, máme i dva vnoučky. Oba jsou dětmi naší dcery. Starší je Filípek. Je mu dnes už více jak 11 roků a je našim prvním vnukem a tak si ty roky, kdy byl sám, jistě patřičně užil. Ale to mu možná dojde, až bude dospělí a uvidí všechny ty haldy fotografií a videí. Takovou spoustu dokumentů už žádné z dalších vnoučat nemá. Dnes mi přijde, že jsme tehdy dokumentovali snad každou hodinu jeho dětství.

(Perlička v roku 2015)


Los a losos

Rozhovor s mým pětiletým vnukem o víkendu v Kauflandu:

 

„Dědo, koupíš mi lososa?“

„Ty chceš koupit lososa?“

„Ano, prosím, dědo, kup mi lososa!“

„A co s ním budeš dělat, prosím Tě?“

„No já ho budu stírat“.

 

Filípek se dobře učí, ale je to neposeda a vždycky neposedou byl. On šel a stále jde do všeho po hlavě. Jako malý, když začal chodit a běhat třeba zakopával o práh, ale hned se zvednul a pokračoval v lumpačení. Žádné velké plakání či foukání bebíčka. Dnes už o prahy nezakopává, ale jsou jiné nástrahy života a řeší je se stejným zápalem a asi víc srdíčkem, než hlavou. Až potom, když už je hotovo a ne vždy se vše podaří, tak pak řeší to, co by hlava třeba řešila jinak. A je to dnes sportovec, běhá přespolní běhy, takže svojí energii vybíjí třeba takhle.

Druhým klučinou je Lukášek. Rodiče na něj čekali dlouho, než přišel na svět a tak je mezi kluky rozdíl více jak 6 roků. A asi to tak už často bývá, ale ač sourozenci, jsou každý jiný. Zatím, co Filípek šel do všeho po hlavě, jak se říká, tenhle brouček je rozvážný a než se rozběhne, obrazně řečeno, tak to napřed všechno v té své hlavičce rozváží. Na druhou stranu tím, že není neustále v pohybu, jako byl ten starší, tak si ho my, prarodiče, více užijeme. Je to prostě zlatičko, a když se usměje, tak je svět o poznání krásnější.

Hlavně, aby byli kluci zdraví a aby žili spokojený život, co víc si my „starší a pokročilí“ může víc přát, že?

by Cezmín Slovakia 7.1.2015 http://dieta.czweb.org