wz
 

 

 

Stubai

 

Stubai je největším rakouským střediskem lyžování na ledovci. Je zde až 110 km sjezdovek všech možných stupňů náročnosti od modré až po černou. Od nás je to přes Německo relativně blízko, asi 550 km, takže po dálnicích taková dojezdová vzdálenost akorát.

Prvně mě tam vzali naši přátelé někdy v roce 2006 a ježdění se mi tam tak moc líbilo, že jsem se tam vrátil vícekrát a pak už nejen s přáteli, ale i s mým synem, taky 1x s mým bratrancem a jednou tam byli se mnou společně i můj zeť a můj syn. Byla tam i moje žena, ale bohužel lyžování není oblast, kterou vyznává a tak se tam jen procházela. Prostě kdo tam byl, tak se tam vrací a vracet bude. Třeba ještě i já, i když jsem už dvě zimy na lyžích nestál, ale nějak to nešlo. Byly prostě jiné priority a jiné problémy.

Ubytovaní jsme byli vždycky v Neustiftu, což je malé alpské městečko v řadě jiným malých městeček a vesniček , které jsou jako korálky jeden za druhým v Stubaitalském údolí. A kde jsme bydleli? Vždy v rodinném penzionu s názvem Kafe Marlo u majitelů, manželů v našem věku.

Znám Stubaitalské údolí jen v zimě, ale i v létě tam musí být nádherně.

Zde je foto penzionu Kafe Marlo

a pro úsměv posed na velikém trůnu na vrcholku...

Tady jsem s mým bratrancem Honzou...

a tady je výhled do údolí z penzionu.

Co ještě dodat... ???
V největším rakouském ledovcovém středisku, kde sezona začíná někdy už v říjnu, si můžete zajezdit rovnou na pěti propojených ledovcích. Ze 110 km sjezdovek funguje nyní již většina vrcholových tratí. Nikde jinde u našeho jižního souseda to zatím kvůli nedostatku sněhu není co do prostoru lepší. Všechny ostatní rakouské ledovce nabízejí o dost méně kilometrů tratí.
Z Tyrolskému ledovcovému areálu se klikatí do několika údolí pět ledovců, kde dominuje hora Schaufelspitze (3333 m). Největší jsou Eisjochferner, Dauenferner a Fernauferner, dva vysoko položené jsou Windachferner a Gaisskarferner. Příprava terénu začíná už brzy na podzim, kdy se prvním sněhem uměle zasypávají ledovcové trhliny. Potěšující... na všech se lyžuje.

Dočetl jsem se a taky viděl a prožil, že údolí Stubai, je vzdálené pouhých 30 km jihozápadně od tyrolské metropole Innsbrucku, a navštěvníky spolu s tratěmi na ledovci čeká celkem 146 km sjezdovek v níže položených rodinných střediscích Schlick 2000 ve Fulpmes, či Serles poblíž vesnice Mieders a na svazích hory Elfer v Neustiftu. Hlavním lákadlem je však lyžování na ledovci Stubaier Gletscher.

Na kratičkém ledovci Gaisskarferner ve výšce nad 3000 m si užije hlavně mládež ve velkém snowparku s mnoha můstky různých velikostí a zábavnými trasami pro snowboardisty i akrobaty na lyžích. Stubaiské údolí nabízí také 130 km denně upravovaných běžeckých tras, romantické projížďky v saních, tažených koňským spřežením, deset přírodních sáňkařských drah a výlety na sněžnicích. Milovníci adrenalinu mohou slaňovat s instruktorem ledopády s spouštět se do ledovcových děr. A za kolik se lyžuje?
Denní skipas stojí 38 eur, šestidenní permanentka 179 eur, děti platí polovic a do deseti let mají lyžování v doprovodu jednoho z rodičů zdarma.


 Dočetl jsem se o stanech na sněhu a dětské zábavě na sněhu
K dalším nezapomenutelným zážitkům na lyžařské dovolené přispívá řada různých akcí ve Stubai a mezi ně patří s mimořádným zážitkem pro lyžaře, volnostylaře, snowboardisty soustředění SportScheck Biwak Camp v měsící únor. Na místě Top od Tirol ve výšce 3210 metrů nad mořem se buduje tábor, kde mohou zájemci přenocovat ve stanu při teplotě minus 20 stupňů. Horští vůdci z lyžařské školy SportScheck poučí účastníky o chování v horách, prakticky s nimi procvičí, jak pomoci ohroženým kamarádům a teoreticky je proškolí. Kromě toho se pořádají testy zimní výbavy ana závěr si mohou účastníci užít volný sjezd do nádhernýho údolí. A nezapomínají na děti, na Stubaiském ledovci se dělá perfektní dětská zábava na sněhu pro děti i jejich rodiče. Sjet překážkovou dráhu na nafukovacím balonu, vznášet se jako nádhený pták orel skalný na skokanském můstku nebo společně stavět iglú.  – to se dělo v areálu Gamsgarten. Dětskou slavnost pořádali i v lyžařské oblasti Schlick 2000, kde byl zábavní areál Ronny’s Kinderland.

A taky: portál www.snow-online.de označil Stubai za vítěze v kategorii "Jistota kvalitního sněhu" a ještě lyžařský průvodce ADAC udělil údolí Stubaital již potřetí cenu "Lyžařské oblasti nejvstřícnější k rodinám s dětmi." (to bylo v roce 2012).


Zajímavé weby
Vše o lyžování na Stubai ZDE!
O lavinovém kurzu ZDE!
Lyžování Stubai ZDE!

 

Design a webmaster by Cezmín Slovakia http://cezmin.wz.cz