wz
 

 

 

 

Na Modravě (Šumava)

Po čase zase přidám nějaké moje povídání a tentokrát zvolím náš výlet na Modravu, tedy na Šumavu.

Plánovali jsme ten výlet s přáteli nějaký čas s tím, že první májový víkend využijeme k jízdám na kole. Ale člověk míní, příroda mění a tak jak jsme kola na Modravu přivezli a dali je do boudy u našeho penzionu, tak jsme je zase v neděli na auto nandali. Ale nevadí, zase jsme si užili pěších tras a nově zakoupených turistických hůlek, jak odbornicí říkají „fofrklackům“.

Modrava je maličká obec v okrese Klatovy, 13 km jihozápadně od Kašperských Hor. Leží v nadmořské výšce 985 m na soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka, jejichž soutokem vzniká Vydra. No a právě podle Vydry jsme si udělali dlouhý výšlap a bylo to bezvadné. Řeka je plná obrovských kamenů, mezi kterými protéká voda zbarvená z rašelinišť mírně dohněda.Zajímavé v horské řece jsou prohlubně v kamenech, které vymlela voda, tzv. hrnce.Cestou jsme se zastavili na kafe v horské chatě s názvem Turnerova chata. To samo o sobě asi nikomu nic neřekne, ale když řeknu, že u ní se točil známý večerníček s vydrou jménem Vydrýsek, tak to i my starší a pokročilí víme, o čem je řeč.V polovině cesty jsme došli k soutoku řeky Vydry a řeky Křemelné. Dále už řeka nese název Otava. Byli jsme svědky, kdy její stále ještě divoká tok začala sjíždět rodina na kánoích.No a tak jsem se nechal u soutoku taky vyfotit.


A tak jsme za odpoledne zvládli asi 15 km chůze, a jelikož tak dlouhé trasy pěšky běžně neděláme, měli jsme toho na konci „jako buchet“. Fotku, jak jsme byli zničení sem samozřejmě nedám, ale s našimi úsměvy zcela jistě ano.


Večeře nám pak chutnala, jasně, ale fotku ládujících se turistů nemám a tak pokročím do dalšího dne.

Jeli jsme napřed autem do Sušice. Ani nevím, zda se tam ještě vyrábí zápalky, jako dřív a zda známé, ba tehdy světoznámé SOLO Sušice ještě funguje.

Nicméně já jsem byl v Sušici naposledy ve druhém ročníku střední školy a tak jsem se snažil oživit nostalgické vzpomínky, kde jsme tehdy s naší třídou spali, kam jsme šli a co jsme dělali. Myslím, že jsem některá místa našel, ale rozhodně vypadají jinak a tak prostě přidám nějakou fotečku ze Sušice a je to.
Dalším byl na programu dne výšlap na hrad Kašperk. Tam jsem nikdy nebyl a stálo to za to chvíli šlapat. Cesta byla poměrně krátká, návštěvníků bylo hodně.

Kdyby někdo nevěděl … hrad Kašperk se nachází zhruba 2,5 km severoseverovýchodně od Kašperských Hor. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Byl jako gotický hrad založen v roce 1356 Karlem IV. na severovýchodním výběžku hory Ždánov. Hrad byl vybudován k ochraně zemských hranic s Bavorskem, zlatých dolů a nově založené kašperskohorské větve Zlaté stezky.

Tak si říkám, jaký to byl pane pořádný panovník, ten Karel IV., tohle o hradu jsem o něm nevěděl.
A když už je řeč o Kašperských horách, jako městečku, tak samozřejmě jsme byli i tam. Město v okrese Klatovy má údajně necelých 1500 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. První písemná zmínka o sídle pochází z roku 1337, a jak historické prameny uvádí, byla to původně hornická osada s těžbou zlata, za Jana Lucemburského povýšena na horní město.

Všímáte si, už jsme u Přemyslovců, i když jak se říká, jen „po přeslici“. Jan Lucemburský měl s manželkou Eliškou Přemyslovnou syna Karla IV.

Tak mě napadlo, trochu odbočím z vyprávění, ale o Janu Lucemburském a jeho poslední bitvě u Kresčaku je maličká zmínečka v mé oblíbené knize „Na věky věků“ od Kena Folleta, i když, pravda, kniha a její děj je úplně o jiných událostech. Nicméně doporučuji přečíst. První díl je ale kniha „Pilíře země“. Říkám, nebudete litovat času u knihy!
A tak je tady závěr. Byla neděle, po klidném spánku ještě skvěla snídaně a vyrazit k domovu. Cyklistiku jsme si tentokrát neužili, ale jiných pěkných věcí bylo moc.

Šumava je krásná. Kdysi podobně vypadaly i Krušné hory, obrovské smrky a krásné jedle s větvemi až k zemi … jenže pak přišla 70. léta minulého století a exhalace z elektráren a … a je to pryč!


by Cezmín Slovakia 7.1.2015 http://cezmina.wz.sk