wz
 

 

 

Livigno

V severní části Itálie se při hranicích se Švýcarskem rozprostírá pohoří Livigno. Toto 14 km dlhé údolí sa nachází mezi údolími Engadin ve Švícařsku a Alta Valtellina v Itálii, nachází se mezi Národním parkem Stelvio a Švícařským národním parkem. Hlavní řeka Livigno je nazývaná Aqua Granda. Nejdůležitějším sídlem je město se stejným názvem Livigno, populární je i blízké Bormio známe nejen pro lyžování, ale taky pro jeho "Terme", termální koupele, které jsou tři: Terme di Bormio, Bagni Nuovi a Bagni Vecchi, dobře známé již od římskych časů, a obec >Valdidentro. Díky kouzelné přírodě je Livigno nádherné i během léta, nejvíce turistů sem však proudí v zimní sezóně. V oblasti je 33 lyžařských vleků, které jsou schopný vyvézt 46 460 lyžařů a snowboardistů za hodinu. Důvodem jsou vynikající podmínky pro lyžování a prvotřídní lyžařská střediska.
Po vyhlášení svobodné bezcelní zóny začala masivní výstavba hotelů, lanovek a infrastruktury. Ještě na konci padesátých let jste se v zimě mohli dostat do skryté údolní kotliny Livigno jen na saních tažených koňmi. Pozitivní dopad na cestovní ruch měla i výstavba tunelu Munt la Schera, který spojuje Livigno se Švýcarskem. Od otevření silnice do Bormia přes průsmyk Foscagnopass a od roku 1964, kdy byl vybudován spojovací tunel v Engadinu, nahradila romantickou koňskou sílu moderní automobilová doprava. Od té doby je zde zimní sport na vzestupu, který obci v nadmořské výšce 1800 metrů přinesl čilý ruch. Příjemným zpestřením výletu může být velmi výhodný nákup elektroniky, benzínu, alkoholu, parfémů,  a dalšího zboží. Brzdu v podobě těžko přístupné polohy tak Livigno obrátilo na výhodu. Livigno si udrželo své kořeny v tradičné a kultúř i když čásť středu obcey byla zničená v 1960 roce  vytvořením nádrže Lago di Livigno. Livigno je jedným z mála italských obcí, ktoré nepatří do povodí Středozemního moře.

Lyžování ve střediscích pohoří Livigno si můžete do sytosti užít od listopadu až do konce května. V 60. letech minulého století zde byly jen 2 vleky a hrstka hotelů, dnes je situace zcela jiná. Příznivci zimních sportů si zde mohou vychutnat více než 115 km sjezdovek, které jsou skutečně poctivě udržované a dokonale upravené. Většinu areálu tvoří jižní svah Carosello, na severu je svah Motollino. K oběma se snadno dostanete bezplatným skibusem, který je součástí skipasu.

Při hotelech v blízkosti špičkových lyžařských středisek neočekávejte žádné nízké ceny. Doporučujeme trpělivě projít nabídky ubytování přes rezervační systémy, nachází se jich zde opravdu dost. Velká část ubytovacích zařízení požaduje rezervaci minimálně týdenního pobytu. Kousek od vleku stojí tříhvězdičkový Hotel Villaggio San Carlo s krásným výhledem na město. Do centra města Livigno se snadno dostanete díky bezplatnému autobusu, který má zastávku 50 metrů od hotelu a jezdí vícekrát za hodinu. Součástí areálu je posilovna a krytý bazén. V ceně pobytu jsou snídaně, nechybí ani bezplatné Wi-Fi připojení a parkování na hotelovém parkovišti. Součástí jednoduše zařízených pokojů je TV a koupelna.Pozitivní ohlasy má moderní čtyřhvězdičkový Hotel Marzia, který je situován přímo naproti vlekům Sciovia Doss. Díky nim se dostanete do lyžařského areálu Carosello 3000. V blízkosti hotelu je lyžařská trať, během léta i cyklostezka. Přímo před hotelem je zastávka veřejné dopravy, kterou se dostanete do centra a k ostatním střediskům. V ceně pobytu jsou snídaně, hosté mají k dispozici i bezplatné Wi-Fi připojení na internet a parkování. Elegantně zařízené pokoje s výhledem na hory mají moderně zařízenou koupelnu s hydromasážní vanou, měkkými župany a pantoflemi. Samozřejmostí je vlastní TV.

Dlouhé údolí nabízí svými ideálně tvarovanými lyžařskými svahy, vyšší nadmořskou výškou a slunečným klimatem ty nejlepší podmínky pro atraktivní lyžařskou dovolenou. K tomu připočítejte nádherné výhledy z horní stanice na vrcholku mezi Ortler a Piz Bernina a v neposlední řadě také bezcelní statut s výhodnými nákupními možnostmi. Kolem dokola není nic než hory a mezitím se, po levé i pravé straně silnice, rozprostírá široké, slunečné a přes 12 kilometrů dlouhé údolí Livigno s typickými dřevěnými domky.
Mimochodem, místní část Trepalle je nejvýše položené a trvale obydlené sídlo v Evropě (1900-2250 m.). Středisko je rozsáhlé a se značnou zárukou sněhu. Po levé i pravé straně údolí vás nahoru vyvezou vleky přes rozsáhlé svahy. Příjemně široké sjezdovky, všech stupňů obtížnosti, leží převážně nad hranicí lesa. Největší nabídku sjezdovek má lyžařský areál mezi Vetta Blesaccia a Carosello 3000. Nejlepší prašan pak najdete určitě u sedačkové lanovky Federia. Velmi lákavý je sjezd z Vetta Blesaccia, podél hřebenu do Costaccia a dále do Livigna. Zde objevíte další výhodu lyžařské oblasti, obec i lyžařská oblast jsou vzájemně propojeny. Všude kam se podíváte vás vyzývají k zastavení restaurace se slunečnými terasami, kde najdete lehátka k opalování. Oproti tomu zase na vrcholku Monte della Neve, nad Trepalle, mohou snowboardisté a milovníci hlubokého sněhu zanechat své stopy ve sněhu mimo upravované sjezdovky. Jednou z mála černých sjezdovek je Scoiattolo a je nejtěžší v celé lyžařské oblasti. Většina ostatních sjezdovek je však maximálně středně obtížná a pěkně široká. Začátečníci najdou po celém údolí lyžařské louky s velkým počtem cvičných vleků. Okružní běžecké trasy vedou v údolí. To je téměř ploché a tak zajišťuje optimální podmínky pro běžkaře. Sezónu každoročně otevírá mezinárodní běžkařský maratón Sgambeda.

Do mesta vedú iba tri cesty. Dve do Švajčiarska  jedna cez Forcola di Livigno, prevýšenie 2315 m a otvorená je iba lete a druhá cez Munt la Schera. Tretia cesta sa pripojí do iných častí Talianska cez Foscagno priesmyk, nadmorská výška 2291 m.

Pozoruhodné osobnosti Livigna
Giorgio Rocca , taliansky lyžiar (víťaz v slalome so špeciálnym pohárom 2006 v alpskom lyžovaní Svetového pohára )
Gianluigi Galli (lepšie známy ako Gigi Galli ), rally vodič auta v majstrovstvách sveta
Daniela Zini , taliansky tímový lyžiar (9. miesto 1980 v alpskom lyžovaní Svetového pohára )
Katia Zini a Mara Zini (bronzová medaila víťazky v krátkej trati rýchlokorčuľovania na zimných olympijských hrách 2006 v Turíne )
Iwan Bormolini, taliansky svetový pohár ski-racer
Marianna Longa, Cross-country lyžiar v talianskom národnom tíme.
Caoimhe deer, profesionálny snowboardista a budúci starosta.

by Cezmín Slovakia 7.1.2014 http://seniorka.wz.sk