wz
 

 

 

GOJA a Fantom opery

V měsíci leden v pátek večer jsme byli s našimi známými, sousedy, v Praze na muzikálu "Fantom opery". Bylo to moc pěkné. Uvádí to v divadle GOJA MUSIC HALL na pražském Výstavišti. (GOJA je zkratka Gott, Janeček). Pobavili jsme se, jak jsem říkal "náš kulturní referent" (soused), sehnal lístky, i když je dopředu vyprodáno.

Z děje

Mladá dívka Christine Daaé tančí v baletním souboru v opeře Opera Populaire, když najednou se primadona Opery rozhodne, že nebude účinkovat v opeře, kterou ovládá Fantom. Ten totiž vyložil majitelům Opery podmínky, za kterých se bude jeho opera řídit (od peněz až po uvolnění lóže č. 5). Nešťastní majitelé nevědí, co dělat, a nemajíce co ztratit, rozhodnou se vyzkoušet Christine, která se projeví svým krásným zpěvem a už za pár hodin zpívá před vyprodaným hledištěm. Po představení je ve svém pokoji, kde k ní přijde Fantom (pro ni je to Anděl Hudby, který ji naučil zpívat) a ona s ním odchází do podzemí, kde se má stát jeho ženou.

Christine však nechce a vrací se zpět na povrch, kde se zamiluje do svého přítele z dětství vikomta Raoula de Chagny, nového patrona opery. Fantom mezitím složil novou operu Don Juan, ve které má Christine hrát hlavní roli. O tu ji ale připraví primadona, která se mezitím vrátila, a divadlo čeká série neštěstí: od ztraceného hlasu primadony přes oběšení kulisáře až po spadnutí lustru a následné vyhoření divadla. Fantomovi se zároveň nelíbí „přátelství“ Christine a Raoula a snaží se Raoula zabít. To se mu nepovede a Raoult se dozvídá o jeho minulosti. Dozví se také, kde Fantom přebývá a rozhodne se ho vyhledat. To se mu podaří, bohužel ale padne přímo do rukou Fantomovi a ten dá Christine na výběr: buď si ho vezme a nebo on Raoula zabije. Christine se rozhodne pro Fantoma, aby Raoula zachránila, Fantom však pochopí jejich lásku, nechá je spolu a sám uteče rychleji, než ho jeho pronásledovatelé – zaměstnanci opery, kteří mu přišli na stopu – stačí lapit a zabít.

Ukázka: The Phantom of the Opera - Stanwell School Production 2012

https://www.youtube.com/watch?v=JHGyN_yTifc

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube-nocookie.com/embed/JHGyN_yTifc" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Zajímavosti
► Fantom Opery měl světovou premiéru 9.října 1986 v Londýně. Po 24 letech uvádění se odehrálo 9 500 repríz.
► Získal tři Olivierovy ceny (londýnská obdoba broadwayských Tony), včetně speciální ceny z roku 2002 pro divácky nejpopulárnější show.
► Broadwayská premiéra proběhla 9. ledna 1988 a „Fantom“ se stal tamějším nejdéle v kuse hraným muzikálem (světový rekord drží londýnští Bídníci s 25 lety).
► Získal sedm cen Tony a stejný počet dalších prestižních cen Drama Desk Awards.
► Celkově pak muzikál získal přes 50 významných divadelních cen.
► Originální londýnská nahrávka se jako první v historii britského muzikálu vyšplhala na 1. příčku prodejnosti a oblíbenosti.
► Celosvětově se prodalo 40 miliónu kopií originálního dvojalba.
► Fantom Opery se uváděl ve 149 městech 25 zemí a vidělo ho přes 100 milionů lidí.
► V každé produkci pracovalo kolem 120 lidí (zahrnuje účinkující, hudebníky i kreativní tým) a v každém představení je použito přes 230 kostýmů.
► Fantom Opery zlomil rekord v Německu, kde se hrál 15 let. V Japonsku se taktéž stal nejdéle hraným muzikálem, hrál se tam ještě o rok déle, tj. 16 let.
► A v roce 2006 byl představen v Las Vegas ve speciálně postaveném divadle „Phantom – The Las Vegas Spectacular“. Pro tamější návštěvníky se stal další atrakcí, představení tam je sice zkráceno, ale za to obsahuje mnoho scénických efektů, které neuvidíte v žádném jiném nastudování na světě.


A něco humorného přidám
V prvním polovině představení jsem se nevyhnul tomu, že se mi na pár vteřin zavřely oči, jak jsem tak poslouchal hudbu... (zněla jako uspávánka) prostě jsem klimbal a moje žena do mě strčila a pak už dobrý. A soused k tomu pravil, když jsme se o tom o přestávce bavili, že "proto mají důchodci slevu, protože nikdy nevidí celé představení."

Honza


 Odkazy
http://www.loveneverdies.com
http://www.andrewlloydwebber.com
http://www.thephantomoftheopera.com
M.Vojtko http://www.marianvojtko.com/fantom_opery
Román http://cs.wikipedia.org/wiki/Fantom_opery_(román)
Muzikál http://cs.wikipedia.org/wiki/Fantom_opery_(muzikál)
Názory na film Fantom opery: http://www.csfd.cz/film/134269-fantom-opery
Referáty http://referaty.atlas.sk/prakticke-pomocky/zivotopisy/33849/?print=1
http://beauty-of-pink.blogspot.sk/2014/11/kulturni-tip-muzikal-fantom-opery.html
fantomopery.cz
GOJA


 

by Cezmín Slovakia 7.1.2015 http://slovania.czweb.org