wz
 

 

 

 Co představuje Chorvatsko?
Délka pobřeží  je 5 835 km a je od nás nejbližší teplé moře  s dobrou cenovou i dopravní dostupností. Najdete tam krásné členité pobřeží a nádherné pláže se 7 památkami UNESCO a s bohatou historii, okouzlující města s překrásnou přírodou a osvědčenou kvalitou služeb. Chorvatsko. Před výjezdem nepotřebujete žádná speciální očkování a k přejetí hranic vám stačí pas či občanský průkaz. Dobrá dopravní dostupnost a infrastruktura jistě potěší každého řidiče. Díky bohaté historii, přírodnímu bohatství a neopakovatelné kultuře je zde stále co objevovat.
Do Chorvatska se můžete dostat autem po nejoblíbenější trase přes Vídeň, Maribor a Záhřeb. Jak je známo, Chorvatsko je zemí, kde se platí Kunami. Jednu Kunu koupíte přibližně za 3,5 Kč. Počítejte s cenami přibližně o 30 – 50% vyššími než jaké máme u nás, vždyť i v Chorvatsku platí, že nejlevněji je v supermarketech mimo turistická centra. Za ovoce, zeleninu a ryby si však připlaťte a kupujte je na trzích kde mnoho obchodníků akceptuje i Euro.
Na pobřeží se nachází mnoho architektonických památek v podobě opevněných osad, hradů, paláců, rybářských vesnic a mnoho dalších zajímavostí. Kromě malebných městeček a přístavů na Istrii, Kvarneru a v Dalmácii prohlédněte si například překrásné pevnosti a zámky středního Chorvatska. Pravděpodobně nejvýznamnější památky naleznete v římské Pule, Zadaru, Dubrovníku, nebo Splitu. Právě ve Splitu stojí celosvětově významná památka UNESCO, Diokleciánův palác. Pozadu nezůstává ani Dubrovník se svým historickým centrem. Dalšími historickými památkami UNESCO jsou historické centrum města Trogir, katedrála Sv. Jakova v Šibeniku a ranně-křesťanský komplex Eufroziovy baziliky v Poreči.
Národní park Plitvická jezera, jsou známá především z filmů o Vinnetuovi, jsou jedinečné přírodními scenériemi, ze kterých se se tají člověku dech. Poslední památkou zapsanou na seznam UNESCO jsou Starigradská pole, která jsou němým svědectvím o historickém dělení půdy, tamní vinice a olivové háje jsou skratka překrásné.
 

Baška

Obec a přístav Baška Voda (1600 obyv.) leží 10 km severozápadně od Makarské a 5 km jihovýchodně od Brely. Je to významné a rušné letovisko na Makarské riviéře. V okolí se pěstuje vinná réva, olivovníky, fíkovníky, višně maraska. Jadranská magistrála tu vede nad obcí a neobtěžuje svým provozem rekreanty. Předností Bašky Vody je bohatá vegetace včetně borových lesů, které dosahují až k dlouhým oblázkovým plážím. I její poloha pod hradbou pohoří Biokovo je velmi malebná. Letovisko patří k nejoblíbenějším ve Střední Dalmácii, proti Brele má však méně exkluzivní, spíš lidovější ráz.
Baška Voda: Národnostní složení: Chorváti - 2 790 (95,42 %); Srbi - 30 (1,03 %); Albánci - 19 (0,65 %); Bosniaci - 16 (0,55 %);Slovinci - 5 (0,17 %);Taliani - 5 (0,17 %);Čiernohorci - 4;Macedónci - 4;Maďari - 3; Nemci - 3;Česi - 2; Rusi - 1;ostatní - 42.
Vzdálenost od větších center
Baška Voda - Makarska: 10km, Baška Voda – Split: 52km, Baška Voda - Pula: 551km, Baška Voda - Rijeka: 494km, Baška Voda - Zadar: 194km, Baška Voda - Šibenik: 129km, Baška Voda - Dubrovnik: 203km, Baška Voda - Zagreb: 447km.
Během celého léta se zde konají četné kulturní a zábavní akce pod názvem Bašské kulturní léto (Baščansko kulturno ljeto), např. Den obce Baška (25.6.), populární lidová slavnost Rybářský den (Ribarski dan) s doprovodným zábavním programem po celý den a bohatou nabídka místních gastronomických specialit (vždy začátkem srpna), Folklorní přehlídka (Smotra folklora), které se účastní soubory z ostrova Krku a i vzdálenějších oblastí Chorvatska (vždy v září).

Rodinne bungalovy NEPTUN KLUB BAŠKA VODA
patrové bungalovy umístěné v zeleni s ideální polohou cca 150 m od centra Bašky Vody, v turistickém komplexu Uranija. Příjemnou procházkou podél moře je možné se vydat na sever do letoviska Brela - cca 1 km nebo na jih do Baško Polje - cca 1 km, Promajny - cca 2 km, Makarske - cca 6 km. 2 a 3lůžkové pokoje se sprchou a WC, TV s českým programem, balkonem nebo terasou. Bungalov se skládá ze 4 pokojů stejného typu, každá se samostatným vchodem.
 

 Ostrov KRK
patří do skupiny Kvarnerských ostrovů, je největší v celém jadranském souostroví, je jedním z nejkrásnějších na celém Jadranu. Od naší státní hranice s Rakouskem je vzdálen pouhých 590 km. S pevninou je spojen impozantním mostem, dlouhým 1430 m. Ostrov je neodolatelný svou čistotou, vůní léčivých rostlin a křišťálově čistým mořem.
Město Krk
je hlavním městem stejnojmenného ostrova s 5,5 tis. obyvateli, cíl turistů a rekreantů z celé Evropy pro svou historii, malebnost i romantickou atmosféru. Je místem aktivního odpočinku, společenské zábavy a krásného koupání. Jeho atraktivní, a přitom klidná poloha, nabízí ničím nerušený odpočinek.
Město Baška
je zemědělské a rybářské městečko, přístav s 800 obyvateli, na jihovýchodním pobřeží ostrova Krku. Je velmi oblíbeným letoviskem a vyhledávaným místem pro dovolenou v Chorvatsku. Má velmi krásnou a vyhledávanou pláž v široké zátoce podél celého města, v délce 2 km, s drobnými oblázky a hrubým pískem.. V okolí Bašky je několik kostelíků, převážně vysoko v kopcích, které jsou vděčným cílem nádherných vycházek.
Obec Šilo
Šilo je menší a klidné letovisko, turisty velmi oblíbené a navštěvované, s malým přístavem. Leží na východním pobřeží ostrova Krk. Naproti Šila, přes moře, je vidět letovisko Crikvenice, které se nachází na pevnině. V Šilu najdete pěknou písečnou pláž, vhodnou pro dovolenou s malými dětmi a také pláž z jemných oblázků. Ty doplňují částečně vybetonované skalnaté pláže. Dál od obce je několik krásných skalnatých zátok s malými oblázkovými plážemi.
Kemp Ježevac
Svůj název dostal podle černých pichlavých kuliček, které často lemují pobřeží Jadranu a neopatrným turistům se občas mohou zapíchnout do paty. Mořští ježci jsou ale především symbolem čistého moře. „A jsou dny, kdy jich na některých místech mezi kameny uvidíte opravdu hodně,“ když ale máte boty do vody, nemusíte se jich bát.
Chorvatsko je rájem kempařů, v celé zemi jich napočítáte neuvěřitelných 526. Ovšem takových kempů, jako je Ježevac, je jenom pár. Najdete jej ve městě Krk na ostrově Krk v Chorvatsku. Leží kousek od centra města, přímo u moře. Patří mezi nejlepší chorvatské kempy. První hosté sem přijeli v létě 1961. Dnes má rozlohu 11 hektarů, na kterých napočítáte 800 míst pro 2400 lidí. Sezona tu každoročně začíná týden před Velikonocemi a končí 15. října. Mezi návštěvníky nejčastěji potkáte Slovince, Němce, v srpnu pak Italy, Rakušany, občas Nizozemce, Švýcary, Francouze a Finy. A také Čechy.
 

V Bašce, kolébce chorvatského písemnictví, byl před několika lety realizován kulturní projekt "Bašská stezka hlaholice" (Bašćanska staza glagoljice), několikakilometrová stezka lemovaná kamenným písmeny hlaholské abecedy od "A" až do "omegy". Tato stezka vede Bašským údolím v jižní části ostrova Krku a je spjata s hlaholicí a hlaholským písemnictvím.  Záměrem projektu byla instalace kamenných monolitických písmen hlaholské azbuky na přibližně dvoukilometrové trase mezi Baškou a kostelem Sv. Lucie v Jurandvor. V roce 2006 byl vztyčen monolit prvního písmene s výškou 6 m, který je dílem akademického sochaře Ljuba de Karina. Na monolity dalších písmen se podíleli studenti sochařství. Hlaholice byla prvnímm slovanským písmem a jazykem. Dnes je hlaholice živá jenom na území Chorvátska. Názov hlaholice pochází ze staroslovanského slova "gogol", co znamenalo "slovo". V Chorvatsku byla vytvořena specifická podoba hlaholice - tzv. hranatá hlaholice. Původní znaky hlaholice užívané na severu Evropy byly na chorvatském území oblé. Na území Chorvatska se hlaholice užívala běžně do 15. století. Navzdory snaze dobyvačných Benátčanů, kteří se snažili slovanský jazyk potlačit, se hlaholice udržela na území Chorvatska do počátku 20. století. Velká část hlaholských památek byla bohužel zničena po 1. světové válce, kdy byla severní část dnešního území Chorvatska připojena k Itálii. Italové se snažili zničit slovanské kulturní dědictví - pálili knihy a ničili hlaholské nápisy.
Bašská deska
Právě v Jurandvore byla objevena Bašská deska (Bašćanska ploča). Jedná se o jednu z vůbec nejstarších písemných památek - do kamene vytesané texty v chorvatské hlaholici. Bašská deska pochází z roku 1089 a její rozměry jsou 197 x 99 cm. Do desky je v hlaholici vytesán text dokumentu, kterým chorvatský král Zvonimir daroval půdu opatovi zdejšího benediktinského kláštera hlaholitov s uvedením jmenovitých svědků tohoto daru. Ve druhé části textu na kamenné desce je vytesáno oznámení o vybudování kláštera opatem Dobrovítov a jeho deseti bratrů. Kopie Bašské desky je k vidění v zrestaurovaný kostele Sv. Lucie v Jurandvor, originál je uložen v atriu Chorvatské akademie věd a umění v Záhřebu.

Hlaholice je nejstarší slovanská abeceda, kterou vytvořil před rokem 863 byzantský učenec Konstantin, známý pod svým pozdějším mnišským jménem Cyril, pro misijní účely v Velkomoravské říši. Hlaholici sestavil Konstantin-Cyril, pod vlivem řeckého písma, přesněji malé minuskule, a písma latinského při využití dalších prvků (gruzínských, syrských a dalších). Díky jejich žákům se později rozšířila mezi jižní a východní Slovany. Byla částečně použita při vytvoření cyrilice, která ji však do 12. století vytlačila ze všech slovanských zemí, právě s výjimkou Chorvatska. Roku 1248 dokonce papež Inocenc IV. dal Chorvatům ojedinělé privilegium užívat v liturgii vlastní jazyk a písmo, kterým byla právě hlaholice. Kromě Bulharska a Chorvatska se od 10. století hlaholice užívala ještě v Čechách a v malé míře i v Rusku. Ve čtrnáctém století se na čas chorvatská podoba hlaholice vrátila do Čech (do Prahy), kam byli r. 1347 českým králem Karlem Lucemburským v rámci jeho snahy o znovuzavedení slovanské liturgie povoláni chorvatští mniši. Karel IV. pro chorvátské hlaholáše založil klášter sv. Jeronýma a Panny Marie na Novém městě pražském. Pro tento klášter se později vžilo označení Emauzy. Ve zdejším skriptoriu vznikla hlaholská část Remešského evangeliáře. Odtud byli 1390 povoláni mniši do Polska (do kláštera u Krakova) králem Vladislavem Jagellonským. Je potěšitelné, že na Bašskou stezku hlaholice přispělo i české hlavní město Praha.
Za hlavní hlaholské centrum je považován ostrov Krk. I dnes se zde můžete setkat se slovanskou bohoslužbou, a to například ve františkánském klášteře na ostrově Košljun při letovisku Punat. Hlaholské bohoslužby jsou dnes k vidění i na ostrově Cres a na některých místech ve vnitrozemí.

Česi a Slováci v Baške
Počiatky turizmu v Baške siahajú do začiatku 20. storočia, kedy v roku 1904 bola založená tzv. Mestská dekoračná spoločnosť. Prvý hotel tu bol postavený už o dva roky neskôr a boli to práve Česi a Slováci, ktorí navštívili Bašku ako prvý, či už ako obchodníci alebo ako turisti. Česi a Slováci zostali tomuto čarovnému letovisku verní až do dnešných dní.

Výlety do okolí Bašky

Pláže
Baška má krásnou dlouhou přírodní písečnou až oblázkovou pláž s pozvolným vstupem do moře. Na pláži jsou kavárny, restaurace, půjčovna člunů, šlapadel, lehátek a slunečníků, tobogán. FKK pláže jsou dostupné taxi čluny vyplývajícími z přístaviště.
V letovisku Baška najdete i pláž pro psy - nachází se na okraji pláže v části Zarok.
Mořské akvárium
Přímo ve městě Baška můžete navštívit mořské akvárium. Na rozloze cca 200 m2 můžete vidět různé druhy mořských ryb, hub, korýšů a plžů. Mezi nejzajímavějších obyvatel patří chobotnice, murény a langusty. Otvírací doba akvária: červen a září: 9.00-21.00, červenec a srpen: 9.00-22.00. Vstupné: děti do 5 let zdarma, děti 5-12 let 20 HRK, osoby nad 12 let 30 HRK.
Lodní výlet na ostrov Rab
Přímo z Bašky můžete podniknout lodní výlet na další ostrov Kvarnerského zálivu - ostrov Rab. Historické město Rab je perlou chorvatského Jadranu.

Kostel Sv. Jana nad Baškou
Na kopci nad letoviskem Baška si můžete všimnout malého kostelíka. Jedná se o kostel Sv. Jana Křtitele z 11. století. Při kostele je zajímavý hřbitov, jehož náhrobky stojí za prohlídku. Od kostela jsou krásné výhledy na Bašku a okolní hory. Doporučujeme sem vyrazit brzy ráno nebo v podvečer. Ke kostelu vede asfaltová cesta a je to také turistické východisko v okolí Bašky. Pokud se vydáte ráno ke kostelu Sv. Jana, můžete nad hlavou spatřit plachtit velké supi bělohlavé (Gyps fulvus), které mají v místních kopcích své útočiště.
Bašský hlaholský chodník
Na počest ostrova Krk, kolébky hlaholice v Chorvatsku byl v roce 2006 zahájen v Bašce unikátní projekt zvaný Bašské hlaholský stezka (Bašćanska staza glagoljice). Hlaholice je staré slovanské písmo skládající se z 33 znaků - písmen. Do projektu Bašské hlaholského chodníku byli zapojeni studenti sochařství a postupně bylo v okolí Bašky rozmístěných 33 monolitů - jednotlivých písmen hlaholské azbuky. Po tomto chodníku se můžete vydat i Vy. V turistické agentuře nebo v kostele Sv.Jana si můžete vyzvednout mapu s vyznačením míst jednotlivých písmen. Při každém monolitu si odepíšete kód a pokud předložíte všech 33 kódů, dostanete certifikát o absolvování.
Město Krk
Navštivte historické město a přístav Krk na jihozápadním pobřeží ostrova Krk. Od Bašky je město Krk vzdáleno 19 km. Projděte se po starých městských hradbách, odkud jsou krásné výhledy na město.
Krasová jeskyně Biserujka
Krk je tvořen převážně vápenci a nachází se zde mnoho jeskyní. Nejnavštěvovanější je krasová jeskyně Biserujka nedaleko vesnice Rudine (14 km z Bašky). V jeskyni byly vybudovány chodníky, můžete zde obdivovat nádherné stalaktity a stalagmity. Otevírací doba jeskyně: květen a červen: 9.00-17.00, červenec a srpen: 9.00-18.00, září: 10.00-17.00. Vstupné: děti do 5 let zdarma, děti 5-12 let 12 HRK, osoby nad 12 let 20 HRK.
Turistika na Krku
Ostrov Krk nabízí mnoho značených turistických stezek pro turisty či cyklisty. Uvádí se, že jich je na Krku k dispozici na 300 km. Nejvyšším vrcholem Krku je kopec Obzova, vysoký 568 m. Dalším vrcholem je Veli vrh vysoký 541 m. Na oba vrcholy vedou značené stezky z Bašky a z Punatu. Odměnou za výstup Vám budou nádherné výhledy do krajiny a na Krčské pobřeží.
Vrbnik
Navštivte centrum vinařství na ostrově Krk - městečko Vrbnik, postavené na skalním útesu. V jeho okolí se pěstuje vynikající odrůda bílého vína zvaná Vrbnička Žlahtina. V uličkách Vrbniku narazíte na mnohé vinařství, kde můžete víno ochutnat a také nakoupit. V letních měsících může být ve Vrbniku problém zaparkovat! Vrbnik je od Bašky vzdálen 19 km.
Lodní výlety z Punatu
Město Punat (18 km z Bašky) nabízí širokou škálu lodních výletů: lodní výlet na ostrov Cres a Lošinj, lodní výlet na ostrůvek Košljun v Punatskom zálivu, výlet lodí do Benátek, panoramatické lodní výlety podél pobřeží ostrova Krk se zastávkami na koupání v různých zátokách.
Vodní lyžování v Punatu
V Punatu vzdáleném 18 km z Bašky se můžete věnovat vodnímu lyžování či wakeboardingu - je zde vybudován trenažér.


Odkazy
http://www.baska.hr
http://sk.wikipedia.org/wiki/Krk_(ostrov)
http://sk.wikipedia.org/wiki/Jadranské_more
http://sk.wikipedia.org/wiki/Chorvátske_ostrovy
http://www.nafoceno.estranky.cz/fotoalbum/chorvatsko---krk

by Cezmín Slovakia 7.1.2015 http://cbjanskanoc.wz.cz